מהי אמבטיית יער ואיך היא יכולה לשפר לך את הבריאות?

אומרים שאת הדברים הכי טובים מגלים במקרה, האמת שזו כבר פעם שניה שזה קורה לי! הסגר הראשון עבר לי בנעימים בזכות פעולה אחת פשוטה ואינטואיטיבית שעשיתי כל יום ואפילו לא הבנתי באותו זמן שאני ממש מצילה את עצמי ואת הילדים שלי. כל יום, מייד אחרי ארוחת הצהריים ולפני שהילדים הספיקו להישאב חזרה למאורות הטכנולוגיות שלהם, הודעתי להם ,שיוצאים ליער ועכשיו! תיק קטן, בייגלה, מים, ענבים, לפעמים גם טושים וצבעים ותוך חמש דקות כמו קסם הפסיקו הקיטורים, העצבים, המריבות, החשבונות, לא ידעתי לקרוא לזה בשם אבל הרגשתי שהוצפנו בשטף של אנרגיות חיוביות. מחקר קצר לימד אותי שכבר רבים וטובים גילו את התגלית הזאת לפני והיפנים כבר בשנות השמונים, ביססו תורה שלמה שנקראת שינרין - יוקו. שינרין = יער, יוקו = אמבטיה. חייכתי לעצמי בניצחון, החמיא לי לקלוע לדעת רבים, ועוד איזה רבים, כל מה שמגיע מהתרבות היפנית מסמל בעיני יופי, טוהר, שלווה, חוכמה עתיקה, או במילה אחת זן. מסתבר שבמקומות רבים בעולם כבר אימצו את השיטה של אמבטיית יער ככלי לשפר את החיים, להפחית מתח, להוסיף משמעות ופשוט להיות מאושרים יותר. 

זוהי בעצם תרופה אקולוגית לשחיקה מהטכנולוגיה וחיבור מחדש לטבע. 

על פי הטיים מגזין עד שנת 2050 כ 66% מאוכלוסיית העולם תחייה בערים, וכבר היום האמריקאי הממוצע מבלה כ 93% מהזמן שלו בתוך מבנה סגור (בפירוט - 87% מהזמן בתוך מבנה ו 6% מהזמן ברכב), אבל החדשות הטובות הן שגם לזמן מועט בטבע יש השפעה מאד חיובית על הבריאות הפיזית והנפשית. אמבטיית יער של שעתיים תסייע להתנתק ממכשירים טכנולוגיים, להתחבר לרגע הנוכחי בהווה ולהפחית לחץ. לא מדובר על לחבק עצים או להתמזג עם הטבע, אלא פשוט יותר - להיות בטבע בצורה מכוונת ולפתוח את החושים. 

שינרין יוקו השתרש בעולם המערבי לאחר שמחקרים הראו שיש לו יתרונות בריאותיים מוכחים בפועל. מחקר אחד מצא כי יערות מקדמים ריכוזים נמוכים של קורטיזול (הורמון הדחק), דופק נמוך, לחץ דם נמוך, פעילות עצבית פרה-סימפטטטית גדולה יותר מאשר בסביבה עירונית. מחקר אחר מצא ירידה משמעותית ברמת העוינות והדיכאון בקרב נבדקים שבילו זמן קבוע ביערות. 

אפילו הדוכסית מקיימברידג' היא מעריצה של הגישה וגן פרחים שעיצבה בצ'לסי עוצב בהשראת השינרין יוקו. 

בנוסף ליתרונות הבריאותיים שצוינו קודם נמצא כי כימיקל ששוחרר על ידי עצים וצמחים מחזק את המערכת החיסונית. יפן כבר מזמן שילבה שינרין יוקו בתכנית הבריאות הלאומית, והגרדיאן מצוטט רופא בכיר בבית חולים בטוקיו שמספר שהוא עצמו מקפיד לאכול את ארוחת הצהריים שלו מדי יום בגן עצים הסמוך לבית החולים וכך משלב רחצה בטבע ביום עבודתו ובטוח שזהו גורם קריטי בשמירה על הבריאות הפיזית והנפשית. 

פעם בחודש הוא אף מבלה שלושה ימים ביערות ליד טוקיו ומשתמש בחמשת החושים כדי להתחבר לסביבה ולנקות את דעתו. נוהג זה של שינרין יוקו בכוחו להתמודד עם מחלות כרוניות, להגביר את המערכת החיסונית, להוריד את לחץ הדם, ולסייע לשינה. 

איך עושים אמבטיית יער?

לי - כיום נשיא החברה לרפואה ביער ביפן ומחבר הספר shinrin-yoko: the art and sience of forest bathing  הוא מומחה עולמי וערך מחקרים רבים. בספרו הוא מסביר בפשטות איך לתרגל שינרין יוקו: "ודא שהשארת את הטלפון והמצלמה שלך מאחור. אתה הולך ללכת ללא מטרה ולאט. אינך זקוק למכשירים כלשהם, תן לגופך להיות המדריך שלך. הקשב לאן הוא רוצה לקחת אותך. עקוב אחרי האף שלך וקח את הזמן שלך. לא משנה אם לא מגיעים לשום מקום. אתה לא הולך לשום מקום. אתה מתענג על קולות, ריחות ומראות הטבע ומכניס את היער פנימה." 

אנשים חושבים שהם עושים את זה כל הזמן, הליכה בטבע, אבל זו בדרך כלל הליכה מהירה או דאגה לאן רץ הכלב. ההבדל הוא שפה מדובר בתרגילים חושיים שתפקידם להחזיק את תשומת הלב לרגע הנוכחי ולתת לגוף ולמוח להאט. 

פשוט מאד, מוצאים נקודה בטבע, מתנתקים ממכשירים, ונותנים לאף להוביל, נתקדם על פי הריח ואליו יצטרפו כל החושים, המפתח הוא הפעלה של חמשת החושים. בחרו מקום שמתאים לכם, בהתאם להעדפתכם האישית, זה יכול להיות שדה תפוזים, עץ גויאבה שמזכיר את ילדותכם, אדמה רכה ורטובה, כל מקום שמעורר בהם תחושה נעימה. 

 לפעמים זה מעט קשה להוריד הילוך ולהרגע אחרי או במהלך שבוע עבודה אינטנסיבי, זה עלול להיות קשה לעצור כשהתרגלת כל כך להיות במירוץ. במקרה כזה שהפער בין היומיום לטבע הוא כך כך גדול, אפשר להיעזר במדריך. אבל קל באותה מידה לרחוץ ביער גם בלי מדריך וישנן פעילויות רבות שניתן לעשות כדי להירגע ולהתחבר לטבע. - הליכה, תרגילי נשימה, מדיטציה, אמנות, תצפית. 

 כשפיתחתי את יומן הרגעים שלי מתוך ידע טיפולי אינטואיטיבי המבוסס על ניסיון של שנים, לא הכרתי את התיאוריה הזו ונדהמתי לגלות עד כמה האינטואיציה שלי כמטפלת איפשרה לי ליצור כלי יצירתי שבאמצעותו נוכל לנצור רגעי קסם בטבע דרך יצירה. היום אני לא יכולה לדמיין דרך טובה יותר ליהנות מ"אמבטיית יער" יחד עם היומן הקסום הזה שבעצם לוקח אותך צעד צעד לחוויה בטבע דרך חמשת החושים. 

והאמת? שאפילו לא צריך יער תוכלו לעשות זאת בכל מקום שיש בו עצים - בגינה, בפארק, בכל מקום...