קבוצת טיפול - פיתוח גמישות פסיכולוגית דרך צילום

הקבוצה היא קודם כל קבוצה טיפולית, מונחית על ידי אשת מקצוע ומיועדת לנשים שרוצות לעבור ביחד תהליך משמעותי, נוגע, כואב לעיתים, מרגש תדיר, אותנטי, מיוחד ומקרב. מסע אישי וקבוצתי, ביחד ולחוד. מתוך ניסיון רב בהנחיית קבוצות, אני יכולה לספר שהחוויה הזו היא משהו שאי אפשר להסביר אותו במילים, וממשיכה להדהד בחיי המשתתפות ובחיי גם זמן רב לאחר תום התהליך. 

וכמה מילים על הגישה הטיפולית ומטרות הקבוצה:

גמישות פסיכולוגית משפיעה במידה רבה על איכות חיי הנפש שלנו ואיכות הקשר שלנו עם עצמנו ועם העולם. גמישות פסיכולוגית היא אוסף של איכויות המתאפיינת ביכולת לחוות באופן מודע את הרגע הנוכחי, להתמקם בעמדות משתנות אל מול מצבי חיים שונים, לקבל את הכאב הבלתי נמנע בחיים, להכיר חלקים שונים, מגוונים ואף סותרים באישיות, להיפרד מנקודות מבט וסיפורים אודות עצמי אשר אינם יעילים עוד, לקדם הלימה בין נקודת המבט לבין הערכים בהם אנו מאמינים, להסתגל ולהתמקד בפעולות בעלות ערך להשגת חיים משמעותיים.

גמישות פסיכולוגית הוא מושג חדש יחסית העומד בבסיס תרפיית קבלה ומחויבות (ACT) שהינה גישה טיפולית מהדור השלישי של CBT. טיפול בקבלה ומחויבות מוביל תפיסה חדשה בפסיכותרפיה אשר שמה דגש על הרחבת חופש הפעולה מתוך שינוי המשמעות שמעניק האדם לחוויות בחייו.

גישת ACT מושתתת על מושגים של קבלת הכאב מתוך חמלה, לצד מחויבות לשינוי התנהגות מבוסס ערכים ומשמעות בחיים. זוהי פסיכותרפיה מבוססת ראיות, המשלבת מגוון פרוטוקולים טיפוליים והיא ממשיכה להתפתח, במחקר ובשדה הטיפולי.

מטרת הטיפול אינה להרגיש יותר טוב, אלא להיות יותר טובים בלהרגיש, להסכים לפנות להם מקום ולחיות בנוכחותם, ולצד מה שהחיים מביאים עמם, תוך כדי תנועה לעבר הדברים המשמעותיים עבורינו. הטיפולים בגישה זו מעודד מטופלים להיפתח לרגשות לא נעימים שעולים בתוכם, ולהפסיק להימנע מסיטואציות שבהן מתעוררים.

בשנים האחרונות הצטברו ראיות מחקריות רבות אשר מצביעות על קשר בין גמישות פסיכולוגית גבוהה ליכולת להתמודד עם לחץ נפשי, לנהל בהצלחה דיכאון וחרדה, לשפר את הרווחה האישית ובעיקר לבנות חיים משמעותיים שבנויים סביב מה שבאמת חשוב עבורנו.

מהי הקבוצה?

“I am not interested in shooting new things – I am interested to see things new” – Ernst haas

זוהי קבוצה טיפולית חווייתית להגברת תהליכי פתיחות, נוכחות ומעורבות בחיינו באמצעות כלים מעולם הצילום הטיפולי.
העבודה בקבוצה מבוססת על טיפול קבלה ומחויבות, כאשר הצילום אינו עוסק בהפקת יצירת אמנות בעלת ערך חיצוני, אלא על ביטוי עצמי, חקירת המשמעות האישית האותנטית ונוכחות ברגע.
העבודה בקבוצה מאפשרת תנועה בין עבודה אישית בתוך יומן הצילום ובמהלך השבוע כצלמת ומתבוננת, ועבודה קבוצתית ובינאישית כעדה מתבוננת, מצלמת, מצטלמת ומציגה.
תהליכי העבודה נעים במעגליות בשלושה שלבים:
לפני הצילום – נזמין לתשומת לב קשובה, בחירת הפריים, הקומפוזיציה, עמדת המצלמת ביחס למצולם, התכווננות, מרחק ונקודת המבט.
תוך כדי – נזמין להתבוננות בתמונה מתוך הבנה שהיא מספרת סיפור ומהווה תוצר רפלקטיבי וסימבולי של העולם הפנימי, התצלום מסייע בזיהוי וגילוי חלקי העצמי.
אחרי – נזמין לעיבוד אשר יכול לשמש לחקירה, מסגור מחדש, תנועה, שינוי נקודת המבט, טרנספורמציה, חיבור למשמעות ופיתוח חמלה.
שלושת החלקים הללו: התהליך, התוצר והעיבוד מהווים את הדינמיקה שבין הקשר של האדם למחשבותיו, רגשותיו וזכרונותיו ובין הקשר של האדם לפעולותיו ובחירותיו. האופן שבו האדם מתייחס לתוכן שבחייו והמשמעות שהוא מעניק לה.
הצילום מאפשר הרהור על דרכי ההתבוננות על העולם ומערכת הערכים והאמונות האישיות ובחירה ב"פריים" המשמעותי עבורך.
בקבוצה נצא למסע מסקרן עם עצמנו, תוך אימוץ עמדה חוקרת, נוכחת בהווה ומקבלת.

את המפגש ילווה לוח פדלט שיתופי, אליו המטופלות יוכלו להעלות תמונות במהלך השבוע ואלבום תמונות אישי לעבודה תהליכית.

הסדנה כוללת הדפסת תמונות על פי הצורך, צילום במצלמות הסמארטפונים של המשתתפות.


מספר מפגשים: סדנה שנתית
קהל יעד: נשים במצבי משבר

מה קורה במפגשים?

המפגשים בני שעה וחצי יתחילו בתרגול מיינדפולנס באמצעות צילום בטבע, ימשיכו בהיכרות עם מוטיב מעורר השראה, גוף המפגש יכלול תרגול הלך חשיבה, רעיון או כלי טיפולי דרך צילום ושימוש יצירתי בתצלומים, בשלוב כתיבה ויצירה, ועל פי הנחייה, ונסיים בשיחת שיתוף, עיבוד והמשגה.

המפגשים משלבים שיחה קבוצתית, תומכת וקשובה לצד יצירה אישית מעמיקה באופן המאפשר תהליכי שינוי מתוך היכולת לחוות את הרעיונות עליהם נדבר הלכה למעשה דרך פעולת הצילום ושימוש בתצלומים. לתהליכים קבוצתיים פוטנציאל אדיר לחוות חוויות משמעותיות וליכולת שלהן לחולל שינוי אמיתי ומיטיב.

נפתח את הרעיונות הבאים:

נפקח מעט את העיניים: נתמקם, נשאל שאלות, נטיל ספקות

ונתחיל לראות: נטפח נוכחות בהווה – נתאמן בקשיבות

נעצור ונכוון: נכיר דפוסים ונעבור מאוטומט לבחירה

נסתכל מבעד לעדשה: מתוך נכונות להרפות ממאבק

ונאיר: את ה"שדים"

נזוז ונמצא זווית: נשנה עמדה

ניצור פריים: מתוך בחירה

נתבונן קדימה ואחורה: נתבונן על מי שהיינו ומי שהננו

מפרספקטיבות שונות: נכיר חלקים בעצמנו בהקשרים שונים

באור רך: בחמלה עצמית

וחופש יצירתי: נטבע טביעת אצבע ייחודית

נכוון למה שחשוב: הערכים האישיים שלנו

ונקליק: נגדיר פעולות  

וניצור אלבום: סיכום לתהליך

מספר המשתתפות: קבוצות קטנות באווירה אינטימית, עד 6 משתתפות.

לפני:
לפני הכניסה לתהליך הקבוצתי חשוב לי לפגוש את המשתתפות לפגישות אישיות על מנת להכיר ולבסס יחסי אמון, להגדיר מטרות משותפות, לשמוע גם על חששות וקשיים ולתאם ציפיות. בפגישת ההיכרות אספר על התהליך שאנו צפויות לעבור יחד בקבוצה.

עלות:

220 ש"ח כולל מע"מ למפגש.

מועד:

הקבוצה תתקיים בשעות בבוקר ותפתח לאחר החגים. מועד מדויק ימסר בהמשך.  

למידע נוסף על טיפול קבלה ומחויבות באמצעות צילום:

https://yourkoa.co.il/blogs/news/act-through-photography

 טיפול אקט קבוצתי דרך צילום